Jak zakończyć najem
W zależności od roku, w którym wybudowano mieszkanie (granicę stanowi 2005 r.), istnieją dwie drogi związane ze wskazaniem następnego najemcy mieszkania (po Państwa wyprowadzce):
- w budynkach przy ul. J. Kilińskiego, Z. Krasińskiego, J. Zamoyskiego, A. Jagiellonki (z wyjątkiem A. Jagiellonki 19DEF), Potokowej 1 i Ruczajowej 3-11 w Zielonej Górze osoba partycypująca w budowie mieszkania wskazuje przyszłego najemcę. Oznacza to, że jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia umowy najmu należy osobiście sprawdzić w KTBS, czy ów przyszły najemca spełnia warunki do zamieszkania (szczegóły w zakładce „Jak zamieszkać”);
- w pozostałych budynkach prawo do wskazywania następnego najemcy przysługuje wyłącznie KTBS.
Procedura zakończenia najmu mieszkania:
- Złożyć w siedzibie KTBS pisemne wypowiedzenie umowy najmu mieszkania i garażu (jeśli dotyczy). Dokumenty te muszą podpisać, w obecności upoważnionego pracownika KTBS, wszystkie pełnoletnie osoby uprawnione do zamieszkania w lokalu. Alternatywnym rozwiązaniem jest przesłanie do KTBS oświadczenia woli ww. osób złożonego w formie aktu notarialnego. Zgodnie z prawem – wypowiedzenie składa się ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, jednak za zgodą pracownika Działu Eksploatacji Budynków, można ubiegać się o ustalenie innego terminu zdania mieszkania.
- Wypełnić i złożyć w KTBS Arkusz modernizacji mieszkania. Przypominamy, że modernizacja mieszkania możliwa jest wyłącznie za zgodą KTBS i wymaga zawsze zawarcia odrębnej, pisemnej umowy.
- Uzgodnić z pracownikiem Działu Eksploatacji Budynków termin oddania do KTBS mieszkania.
- Odnowić mieszkanie: ściany i sufity należy zagruntować i wymalować farbą emulsyjną na biało. Wcześniej usunąć z nich gwoździe i kołki, a ubytki w tynkach zaszpachlować. W interesie najemcy leży również wcześniejsza wizyta w mieszkaniu przedstawiciela Działu Eksploatacji w celu udzielenia praktycznych wskazówek dot. przygotowania mieszkania do zdania do KTBS.
Osoba partycypująca
- Należy sprawdzić, czy dotychczasowy partycypujący podpisał z KTBS stosowny aneks, przedłużający ważność umowy o partycypację z 7 do 20 lat.
- Po podpisaniu ww. aneksu, osoba partycypująca w budowie mieszkania sprzed roku 2005 (najczęściej jest to ktoś bliski dotychczasowemu najemcy) może złożyć przed notariuszem oświadczenie woli, polegające na przekazaniu posiadanego z tego tytułu prawa na rzecz kolejnego partycypującego (najczęściej będzie to osoba bliska przyszłemu najemcy).
- W interesie nowego partycypującego leży niezwłoczne dostarczenie tego dokumentu do KTBS.
Rozliczenie kaucji i partycypacji
- W terminie 30 dni od zdania i opróżnienia lokalu, KTBS zwraca kaucję, pomniejszoną o równowartość zużycia elementów wyposażenia technicznego mieszkania. Ceny jednostkowe tych elementów oraz koszty ich wymiany ustala się wg cennika wydawnictwa „Sekocenbud”.
- W przypadku mieszkań wybudowanych od 2005 roku KTBS zwraca kwotę partycypacji z dniem zawarcia umowy z następnym najemcą w kwocie wyliczonej na podstawie art. 29a ust. 3 Ustawy z 26 października 1995 o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Wzory dokumentów do pobrania: